HEADER DAG VD MARINE DOOP BNS OOSTENDE ©JORN URBAIN 55

Doop van de Oostende, eerste mijnenjager van de nieuwe generatie

25 juni 2026

  • In de peterschapsstad van de M940 Oostende is op woensdag 24 juni de eerste mijnenjager van de nieuwe generatie van de Marine gedoopt.
    Dit schip luidt een nieuwe aanpak in voor het uitvoeren van mijnenbestrijdingsoperaties op zee, gebaseerd op het gebruik van drones op het wateroppervlak, onder water en in de lucht. Civiele en militaire autoriteiten, de bemanning en talrijke bezoekers woonden de ceremonie bij.

     

    De Belgische zeilster Emma Plasschaert, meter van het schip, heeft het officieel zijn naam gegeven: “Ik doop u Oostende, en ik wens u en uw bemanning een gunstige wind en een behouden vaart!”

    Na enkele maanden van ingebruikname en operationele voorbereiding breekt een nieuwe fase aan.

     

    Een nieuwe manier om mijnen te bestrijden

    Als eerste vertegenwoordiger van de City klasse werd de Oostende ontworpen om te voldoen aan de huidige uitdagingen van de mijnenoorlogvoering. In tegenstelling tot eerdere generaties is het schip niet langer bedoeld om zich rechtstreeks in gevaarlijke zones te begeven.

    Het past een zogenaamd ‘stand off’-concept toe, gebaseerd op een combinatie van oppervlakte , onderwater  en luchtdrones die in staat zijn mijnen op afstand te detecteren, te identificeren en te neutraliseren. Deze aanpak verhoogt de veiligheid van de bemanning en de efficiëntie van de operaties.

    Sinds de aankomst in Zeebrugge, eind 2025, bouwt de bemanning haar capaciteit verder uit. Na een eerste fase gericht op navigatie en veiligheidsprocedures voerde het schip onlangs zijn eerste operationele tests uit met zijn ‘toolbox’ van onbemande systemen.

DAG VD MARINE DOOP BNS OOSTENDE ©JORN URBAIN 52
  • Een erkende expertise

    Voor divisieadmiraal Tanguy Botman past de komst van deze capaciteit in het verlengde van de expertise die België in de loop der jaren heeft ontwikkeld. “België heeft een rijke traditie op het gebied van mijnenruimen. Het beschikt over internationaal erkende expertise op dit gebied”, benadrukt de commandant van de Marine. “Dankzij deze nieuwe operationele capaciteit zetten we vandaag een belangrijke stap. Deze ontwikkeling maakt deel uit van onze langdurige samenwerking met de Nederlandse Marine, en steunt ook op een uitgebreide samenwerking met talrijke publieke en industriële partners in Europa.”

     

    Oostende, Tournai, Brugge, Liège, Antwerpen en Rochefort

    De Oostende is het eerste van twaalf schepen die zijn ontwikkeld in het kader van het Belgisch Nederlandse programma replacement Mine Counter Measures (rMCM), dat voorziet in de levering van zes schepen aan België en zes aan Nederland.

    In de komende jaren zullen vijf andere schepen van dezelfde klasse de Belgische vloot vervoegen. Minister van Defensie Theo Francken benadrukte dit tijdens de ceremonie: “Vandaag vieren we de doop van het eerste schip van een gloednieuwe klasse voor onze Marine. Na de Oostende zullen de Tournai, de Brugge, de Liège, de Antwerpen en de Rochefort erbij komen. Daarom vieren we vandaag de wedergeboorte van de Belgische Marine, na bijna dertig jaar van inkrimping van haar capaciteiten.”

     

    Nieuwe generatie

    De minister wees ook op de ambitie om de Belgische bijdrage aan de veiligheid van de zeeroutes te versterken, samen met Europese partners en de NAVO.

    Naast de ceremonie symboliseert de doop van de Oostende de intrede van de Marine in een nieuwe generatie mijnenbestrijding, gebaseerd op technologische innovatie, internationale samenwerking en het toenemend gebruik van autonome systemen. Een eerste mijlpaal voor een vloot die zich de komende jaren verder zal vernieuwen.

Auteurs Defensie, Cécile de Maere d'Aertrycke Foto's Jorn Urbain