
Bloed, een essentiële bron voor onze missies
14 april 2026
-
Onze militairen worden wereldwijd ingezet, zowel voor oefeningen als voor operaties, en stellen zich voortdurend bloot aan bepaalde risico’s. Intensieve fysieke inspanningen, schietoefeningen, transport aan boord van allerlei soorten voertuigen: nul risico bestaat niet. Daarom is Defensie een veeleisende partner als het gaat om bloeddonaties.
Tot 2019 beschikte het leger over een eigen bloedtransfusiefaciliteit, de Militaire Bloedtransfusiedienst. Dit garandeerde volledige autonomie in het behandelen van bloedproducten. Militairen werden regelmatig gevraagd om bloed te doneren om een basisvoorraad voor het militair hospitaal en voor missiebehoeften te onderhouden. Sindsdien is dit uitbesteed in samenwerking met het Belgische Rode Kruis en het Rode Kruis-Vlaanderen.
Een sterk partnerschap
Het Belgische Rode Kruis, met zijn Franstalige tak, en het Rode Kruis-Vlaanderen zijn de belangrijkste partners van Defensie voor bloedtransfusies, ook in tijden van crisis of conflict. Defensie investeert actief in het bevorderen van bloeddonatie. Ze organiseren regelmatig bloeddonatieacties in hun kazernes, waardoor de toegang tot en de beschikbaarheid van donoren wordt vergemakkelijkt.

-
Een grote nood
Een volwassene heeft gemiddeld vijf liter bloed door de aderen stromen. Hun leven is in direct gevaar als ze meer dan twee liter verliezen. Bloedgroep O wordt beschouwd als "universeel" en is daarom van bijzonder belang: het kan in noodsituaties worden toegediend zonder voorafgaande compatibiliteitstest, een cruciaal voordeel tijdens operaties.
De Belgische Defensie heeft een bijzonder grote behoefte aan universele bloedproducten van bloedgroep O, zowel voor operaties op het terrein als voor noodhulp tijdens missies. Alle bloedgroepen blijven echter essentieel om de beschikbaarheid van producten voor de dagelijkse zorg te garanderen en de nationale gezondheidszorg te ondersteunen.
Bloeddonaties het hele jaar door
Om aan deze behoeften te voldoen, is het cruciaal om bloeddonatie onder personeel actief te blijven aanmoedigen. Defensie organiseert het hele jaar door bloeddonatieacties in haar kazernes in het hele land om donatie voor haar personeel te faciliteren. Bloeddonatie blijft een noodzakelijke daad om levens te redden, overal en voor iedereen.