FREEZING WINDS PUBILICATIE HORIZONTAAL ZONDER LOGO ©JORN URBAIN 20

Freezing Winds 2025: Belgische expertise in Finse wateren

8 december 2025

  • België neemt deel aan Exercise Freezing Winds 2025, een grootschalige NAVO-oefening die van 18 november tot 5 december plaatsvindt in de Finse archipel, waar de Baltische Zee en de Finse Golf elkaar raken. Deze oefening versterkt de gezamenlijke paraatheid van bondgenoten in een regio die grenst aan Rusland. Ons land levert een bijdrage met het Very Shallow Water-team (VSW) en drie Belgische officieren in de staf. 

     

    De wateren rond de talloze Finse eilanden kennen een ondiepe ondergrond met verraderlijke rotsformaties. Voor het VSW-team is dit het soort omgeving waar hun expertise tot het extreme wordt getest en aangescherpt. Vanuit hun Finse basis vertrekken de onderwaterdrone-operatoren dagelijks met eigen REMUS-sonardrone of lokale ROV-systemen om oefenmijnen op te sporen. De samenwerking met de Finse partners verloopt uitstekend: het team kon al meerdere oefenmijnen lokaliseren met behulp van een Finse R4-ROV.

    “We werken met ons eigen materiaal, maar net zo goed met Finse technologie. Die mix houdt ons relevant in de wereld van naval mine warfare”, vertelt een Belgische operator. 

     

    Belgische officieren in de staf
    Parallel aan de operaties op het water werken twee Belgische officieren vanuit een goed verborgen en streng beveiligde bunker—onzichtbaar van bovenaf. Hier wordt 24/24 gewerkt aan routeplanning, risicoanalyses en het bepalen van prioritaire zones waar mogelijke mijnen liggen. “Plannen onder tijdsdruk, in zo’n complexe omgeving, is een bijzondere ervaring. Dit zijn precies de situaties waar je het meeste uit leert”, legt luitenant Koen uit.
    De Belgische planners zijn volledig geïntegreerd in het stafteam dat de oefening coördineert. De Finse collega’s staan bekend om hun sterk informatiemanagement en performante softwaresystemen, inzichten die mee naar huis worden genomen voor toepassing in eigen operaties.

     

    Strategische oefening in realistische omstandigheden
    Freezing Winds is uitgegroeid tot een jaarlijkse NAVO-oefening met meer dan 5000 deelnemers. Het doel is helder: interoperabiliteit versterken, gezamenlijke paraatheid in verdedigingsscenario’s verscherpen en aantonen dat de NAVO gezamenlijk voorbereid is in het Hoge Noorden.

    “Train as you fight heeft nog nooit zo echt aangevoeld als hier”, klinkt het bij het VSW-team, dat dagelijks de ijzige wind trotseert. De Belgische bijdrage aan Freezing Winds 2025 illustreert opnieuw waarom ons land een voortrekkersrol speelt in naval mine warfare. 

    Door te opereren in extreme omstandigheden, te leren van partners en expertise te delen, versterkt België niet alleen de veiligheid in de Baltische regio, maar ook zijn eigen paraatheid. Het is een investering die verder reikt dan deze oefening: het is een engagement voor de veiligheid van Europa.

Auteur Loïck Van Wesemael Foto's Jorn Urbain